Novinky
Pravidlá prijímania detí na predprimárne vzdelávanie
(1) Do materskej školy pre predprimárne vzdelávanie v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Štítnik (ďalej aj ako „materská škola“) sa deti prijímajú spravidla k začiatku školského roka. Priebežné prijímanie detí počas školského roka je možné, ak to umožňujú kapacitné možnosti materskej školy.
(2) Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné. Ostatné podmienky prijímania určí riaditeľka materskej školy a zverejní ich na verejne prístupnom mieste alebo na webovom sídle materskej školy www.msstitnik.sk
(3) Do materskej školy nesmie by prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo vek dva roky.
(4) Do materskej školy môže by prijaté dieťa, ktoré dovŕšilo vek dvoch rokov, v prípade, ak sú uspokojení všetci žiadatelia o prijatie detí starších ako 5 rokov, detí s odloženou školskou dochádzkou a detí s dodatočne odloženou školskou dochádzkou.
(5) Dieťa, ktoré je staršie ako dva roky, ale ktoré zároveň nedovŕšilo vek troch rokov, môže by do materskej školy prijaté, ak boli prijaté všetky deti vo veku od troch do piatich rokov, ktoré o prijatie požiadali, a v materskej škole zostali voľné kapacity.
(6) Pre dieťa, ktoré dosiahlo päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné.
(7) Povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole trvá jeden školský rok, ak odsek 3 neustanovuje inak.
(8) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľka materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
(9) Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.
(10) Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada, aby bolo na povinné predprimárne vzdelávanie v materskej škole prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo piaty rok veku do 31. augusta, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
(11) Dieťaťu so zdravotným znevýhodnením, ktoré je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy a jeho zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa, sa na základe písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a písomného súhlasu zariadenia výchovného poradenstva a prevencie neposkytuje vzdelávanie do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu od povinnosti dochádzať do materskej školy.
§3
Individuálne vzdelávanie
(Zákon č. 209/2019)
(1) O povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa môže zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia písomne požiadať riaditeľa materskej školy, do ktorej bolo dieťa prijaté na povinné predprimárne vzdelávanie (ďalej len „kmeňová materská škola“).
(2) O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľka kmeňovej materskej školy v rámci rozhodovania o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do školy podľa osobitného predpisu.
Individuálne vzdelávanie v kmeňovej materskej škole sa povoľuje dieťaťu, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a
a) jeho zdravotný stav mu neumožňuje účasť na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole alebo
b) jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia o to požiada.
(3) Ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia požiada o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a), prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast; predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, zabezpečuje kmeňová materská škola, ktorej riaditeľka rozhodla o povolení individuálneho vzdelávania, v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
(4) Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním podľa odseku 2 písm. b) znáša zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia.
Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. b), zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia prostredníctvom
a) osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie, alebo
b) zariadenia podľa osobitného predpisu.32ab)
(5) Žiadosť zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. b) obsahuje
a) meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,
b) obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
c) dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
d) individuálny program vzdelávania vypracovaný v spolupráci s kmeňovou materskou školou, ktorý tvorí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa,
e) meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie, a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov podľa odseku 4 písm. a);
ak sa individuálne vzdelávanie zabezpečuje v zariadení podľa odseku 4 písm. b), názov, sídlo a identifikačné číslo organizácie tohto zariadenia,
f) ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.
(6) Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný v termíne určenom kmeňovou materskou školou zabezpečiť absolvovanie overenia osobnostného rozvoja dieťaťa, ktoré má povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. b).
Overenie uskutočňuje kmeňová materská škola v priebehu februára príslušného školského roka, v ktorom dieťa plní povinné predprimárne vzdelávanie.
(7) Dieťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. a), neabsolvuje overovanie osobnostného rozvoja dieťaťa.
Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje individuálne vzdelávanie dieťaťa, na konci polroka príslušného školského roka predloží riaditeľke kmeňovej materskej školy písomnú správu o individuálnom vzdelávaní dieťaťa.
(8) Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) riaditeľka kmeňovej materskej školy zruší
a) na žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa alebo zástupcu zariadenia,
b) ak zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nezabezpečí absolvovanie overenia osobnostného rozvoja dieťaťa podľa odseku 6,
c) ak dieťa na konci hodnotiaceho obdobia nedosiahlo očakávaný pokrok alebo
d) na návrh hlavného školského inšpektora.
(9) Riaditeľka kmeňovej materskej školy rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy. Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok.
§ 4
Termín a miesto prijímania žiadostí
(1) Riaditeľka materskej školy (ďalej len „riaditeľka“) určí termín a miesto prijímania žiadostí na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský od 1.mája do 31. mája kalendárneho roku.
1 § 59 ods. 7 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
2 § 59 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
(2) Oznam o termíne a mieste prijímania žiadostí zákonných zástupcov o prijatie detí na predprimárne vzdelávanie riaditeľka zverejní spôsobom obvyklým a na webovom sídle príslušnej materskej školy najneskôr do 15. februára kalendárneho roka.3
(3) Oznam o termíne a mieste prijímania žiadostí zákonných zástupcov o prijatie detí na predprimárne vzdelávanie v materskej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Štítnik zverejní na svojom webovom sídle aj zriaďovateľ materskej školy.
(4) Riaditeľka spolu s termínom a miestom prijímania žiadostí zverejní na webovom sídle školy aj kritériá prijímania detí týkajúce sa zvládnutia samoobslužných činností, ktoré predtým prerokuje v pedagogickej rade školy.
§ 5
Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie
(1) Forma žiadosti o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie (ďalej len “žiadosť ”) nie je predpísaná.
(2) Žiadosť spolu s prílohami v listinnej podobe podľa odseku 4 tohto paragrafu a v osobitných prípadoch podľa odseku 5 tohto paragrafu možno doručiť príslušnej materskej škole osobne, písomne poštou, emailom alebo elektronicky4. Pri doručovaní žiadosti prostredníctvom emailu alebo prostredníctvom elektronickej schránky je potrebné najneskôr v lehote do troch pracovných dní odo dňa doručenia žiadosti doplniť príslušnej materskej škole prílohy podľa odseku 4, prípadne v osobitných prípadoch podľa odseku 5 tohto paragrafu v listinnej podobe. V opačnom prípade sa takáto žiadosť na účely tohto nariadenia bude považovaná za neúplné podanie a bude vyradená zo zoznamu žiadateľov.
(3) V žiadosti zákonný zástupca dieťaťa uvedie:
a) meno a priezvisko dieťaťa,
b) dátum narodenia dieťaťa,
c) meno a priezvisko zákonných zástupcov (otca i matky),
d) adresu trvalého pobytu zákonných zástupcov a adresu trvalého pobytu dieťaťa.
(4) Za povinné prílohy žiadosti na účely tohto nariadenia sa považujú:
a) originál alebo úradne overená kópia vyjadrenia všeobecného lekára pre deti a dorast o spôsobilosti dieťaťa navštevovať materskú školu,
b) originál alebo úradne overená kópia informácie všeobecného lekára pre deti a dorast o očkovaniach, ktoré dieťa absolvovalo.
(5) V prípade, ak zákonný zástupca žiada o prijatie dieťaťa so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami alebo o prijatie dieťaťa so zdravotným znevýhodnením, tak ďalšími povinnými prílohami ku žiadosti sú:
a) originál alebo úradne overená kópia vyjadrenia poradenského zariadenia,
b) originál alebo úradne overená kópia vyjadrenia príslušného odborného lekára.
(6) Riaditeľka žiadosť prijme a zaeviduje. Po ukončení zberu žiadostí jednotlivé žiadosti posúdi a vyhodnotí v zmysle kritérií prijatých pedagogickou radou materskej školy a v súlade s kritériami odporúčaného bodovacieho systému v zmysle § 5 odseku 4 a odseku 5 tohto nariadenia.
3 § 3 ods. 2 Vyhlášky ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky
č.308/2009 Z. z.
4 zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov
§ 6
Kritériá prijímania
(1) Do materskej školy na predprimárne vzdelávanie sa prijímajú deti spravidla od troch rokov veku do šiestich rokov. Za rozhodujúci pre splnenie kritérií sa považuje vek, ktorý dieťa dosiahne k 31. augustu príslušného kalendárneho roka.
(2) Prednostne sa vždy prijímajú deti, ktoré:
a) dovŕšili piaty rok veku k 31. augustu príslušného kalendárneho roka a plnia povinné predprimárne vzdelávanie,
b) pokračujú v plnení povinnej školskej dochádzky,
c) majú dodatočne odložený začiatok plnenia povinnej školskej dochádzky.
(3) V prípade, ak záujem o prijatie detí prekračuje kapacitu materskej školy riaditeľka zohľadňuje odporúčaný bodovací systém, a to tak, že ku každej doručenej žiadosti priradí príslušný počet bodov podľa kritérií určených v odseku 4 tohto paragrafu nariadenia.
(4) Kritériami odporúčaného bodovacieho systému na účely tohto nariadenia sú:
a) vek, ktorý dieťa dovŕši k 31. augustu príslušného kalendárneho roka: šesť rokov (4 body), päť rokov (3 body), štyri roky (2 body), tri roky (1 bod),
b) súrodenec v materskej škole 2 body
c) opakovaná žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy 2 body
d) prijatie 2 detí naraz z jednej rodiny 2 body
e) sociálna situácia rodiny:
dieťa v starostlivosti jedného rodiča a žije s ním v samostatnej domácnosti (4 body),
dieťa v starostlivosti jedného rodiča a nežije s ním v samostatnej domácnosti (2 body)
dieťa zverené do striedavej starostlivosti oboch zákonných zástupcov alebo obdobne (2 body),
g) rozhodnutie o neprijatí dieťaťa do materskej školy v predchádzajúcom kalendárnom roku (2 body),
h) prípad hodný osobitného zreteľa podľa rozhodnutia riaditeľky v súčinnosti so zriaďovateľom najmä ak ide o:
dieťa zdravotne znevýhodnených rodičov,
dieťa rodičov žijúcich v hmotnej núdzi,
dieťa týraného rodiča žijúceho v azylovom dome alebo v chránenom bývaní,
dieťa v osobnej starostlivosti jedného z rodičov alebo v striedavej starostlivosti oboch rodičov podľa rozhodnutia súdu,
situáciu ak zákonný zástupca žiada umiestniť viac ako jedno dieťa do materskej školy, a podobne (2 body).
(5) V prípade, ak dvom alebo viacerým doručeným žiadostiam súčasne bude v zmysle odseku 4 tohto paragrafu pridelený rovnaký počet bodov, tak poradie týchto žiadostí bude riaditeľka určovať podľa veku dieťaťa, a to od najstaršieho dieťa a až po najmladšie.
§ 7
Rozhodovanie o prijatí dieťaťa do materskej školy
(1) O prijatí dieťa a do materskej školy na predprimárne vzdelávanie rozhoduje riaditeľka.
(2) Riaditeľka rozhoduje o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy v súlade s § 6 odsekom 2 tohto nariadenia a s prihliadnutím na kritéria odporúčaného bodovacieho systému podľa § 6 odseku 4 a odseku 5 tohto nariadenia.
Riaditeľka rozhodne o prijatí dieťa a do materskej školy spravidla najneskôr do 15. júna príslušného kalendárneho roka.
(3) Na rozhodnutie riaditeľky o prijatí dieťa na predprimárne vzdelávanie do materskej školy sa vzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.
(4) Riaditeľka rozhoduje aj o prijatí dieťa aj na tzv. adaptačný pobyt alebo na diagnostický pobyt najdlhšie na 3 mesiace.
(5) Starosta Obce Štítnik usmerní riaditeľku, aby vždy pred začiatkom školského roka zabezpečila zverejnenie zoznamu novoprijatých detí na predprimárne vzdelávanie na príslušný školský rok spôsobom obvyklým na webovom sídle materskej školy, a to v rozsahu začiatočné písmeno mena dieťaťa, priezvisko dieťaťa a vek dieťaťa v rokoch, v mesiacoch ku dňu nástupu na predprimárne vzdelávanie. Akékoľvek zmeny v zozname novoprijatých detí okrem veku detí bude riaditeľka v priebehu školského roka aktualizovať. .